Az amerikai elnökválasztás: Egy ország megosztottságának tükre
Rod Dreher, konzervatív amerikai újságíró és a budapesti Danube Institute vezetője szerint az Egyesült Államok november 5-i elnökválasztásának eredményét valószínűleg az ország fele nehezen fogadja majd el, bárkit is nyilvánítanak győztesnek. Dreher az Indexnek adott interjúban elemezte a választás körüli politikai és társadalmi feszültségeket, a jelöltek esélyeit, valamint a választás hatásait az Egyesült Államok és a világ számára.
Trump és Harris küzdelme: Gyenge pontok és megosztottság
Dreher szerint Donald Trump esélyei növekedtek Kamala Harris alelnökjelölti pozíciója miatt, akit sok amerikai, beleértve a liberális szavazókat is, inkompetensnek tart. Bár Harris Trump ellenpólusaként próbálta pozicionálni magát, a felmérések azt mutatják, hogy az amerikaiak elégedetlenek az ország jelenlegi állapotával, különösen a gazdasági helyzet, a bűnözés és a tömeges migráció kapcsán. A republikánus jelölt iránti megosztott vélemények ellenére sok amerikai Trump adminisztrációját sikeresebbnek ítéli a Biden–Harris vezetéssel szemben, amely alatt az infláció és a közbiztonsági aggodalmak is növekedtek.
Dreher szerint Trump előnye elsősorban lojális támogatói bázisában rejlik, amely hajlandó aktívan támogatni őt. Ugyanakkor Harris mellett áll a liberális média és az egyre progresszívebb politikai üzenet, amely Trumpot megosztó alaknak festi le. Ez utóbbi miatt sokan úgy gondolják, hogy Harris nyerhet pusztán azért, mert Trump megosztó személyiség.
Fontos választási kérdések: Migráció, gazdaság és bűnözés
Az amerikai szavazók számára a választás egyik kulcskérdése a tömeges migráció. Biden elnöksége alatt több mint tízmillió migráns érkezett az Egyesült Államok déli határán keresztül, ami az emberek haragját váltotta ki. Dreher szerint a gazdasági helyzet, az infláció, és a megfizethetetlen lakhatási költségek szintén döntő szerepet játszanak, különösen, mivel Biden kormányzása alatt ezek az árak folyamatosan emelkedtek. Bár az infláció alakulása részben a Covid utáni kormányzati költekezés eredménye, Biden elnök vezette az országot az infláció legkritikusabb időszakában, ami sokak számára nehezen megélhető helyzetet teremtett.
Ezeken felül az abortusz kérdése is jelentős téma, különösen a női szavazók számára. A Legfelsőbb Bíróság a Roe kontra Wade-döntés visszavonásával az államokra bízta az abortusz szabályozását, amely a demokraták számára lehetőséget biztosít az abortuszjogok megvédése érdekében való kampányolásra.
„Leszámolás előtt állunk”
Dreher úgy véli, a jelenlegi választás tétje különösen nagy, mert egyfajta leszámolást jelent az amerikai politikai elit és az antiestablishment között. Dreher felidézte Martin Gurri, volt CIA-elemző véleményét, aki szerint a választások során azok állnak szemben egymással, akik irányítani szeretnék másokat, és azok, akik nem akarják, hogy irányítsák őket. Dreher kiemelte, hogy az olyan személyiségek, mint Donald Trump és Elon Musk, gyakran a hagyományos elit ellenpólusaként jelennek meg.
Ha Harris győz, Dreher szerint folytatódhat a globalista és elitista politika térnyerése, miközben Trump győzelme esetén a nemzetállami szuverenitás és az antiglobalizmus ügyének is nagyobb teret nyerhetne. Dreher szerint Trump egyfajta „szigorú szeretetet” hozhatna Európának, arra ösztönözve az európai országokat, hogy nagyobb anyagi felelősséget vállaljanak saját védelmükért, különösen Oroszországgal és Ukrajnával kapcsolatban.
Egy bizonytalan jövő: Mi várható a választás után?
Dreher borúlátóan tekint az Egyesült Államok jövőjére: „Nehéz elképzelni, hogy az ország fele elfogadja majd a választás kimenetelét, bárki is győzzön.” Véleménye szerint, amennyiben Harris nyerne, a jobboldal részéről nem valószínű az erőszak, de az Antifa és más baloldali frakciók könnyen utcára vonulhatnak Trump győzelme esetén, hasonlóan a George Floyd-incidenst követő zavargásokhoz.
Az ország egyre növekvő belső megosztottsága, valamint a politikai elit és az ellenzék közötti feszültségek destabilizáló hatással lehetnek az Egyesült Államokra. Dreher szerint a Trump-adminisztráció ideje alatt tapasztalt sikerek miatt sok amerikai ellenáll a mainstream média narratívájának, és úgy véli, az ország jövője továbbra is bizonytalan. Dreher szerint egy Trump-győzelem új politikai lehetőségeket nyitna meg az amerikai konzervatív mozgalmak számára, és az európai jobboldal számára is fontos szövetségest jelentene a nemzetközi színtéren.