Fideszes politikusok próbálják megvédeni Orbán Balázs vitatott kijelentéseit 1956-ról
Az október 23-i megemlékezések során Lázár János és Kovács Zoltán fideszes politikusok igyekeztek eltávolodni Orbán Balázs 1956-ról szóló, vitatott mondataitól, de ezzel újabb dilemmát teremtettek. Orbán Balázs kijelentése, miszerint Magyarország nem követte volna Volodimir Zelenszkij példáját, olyan feszültséget keltett, ami Orbán Viktor korábbi állításait is hiteltelenítheti.
Az október 23-i megemlékezések alkalmával több fideszes politikus, köztük Lázár János és Kovács Zoltán, igyekezett semlegesíteni Orbán Balázs kijelentésének hatását, amely felháborodást váltott ki. Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, egy korábbi interjúban azt állította, hogy Magyarország 1956-ban nem követte volna Ukrajna példáját a háborúba való belépéssel. Ez a megjegyzés erős bírálatokat váltott ki, és komoly fejtörést okozott a Fidesznek, különösen Orbán Viktor korábbi kijelentéseinek fényében, amelyek azt hangsúlyozták, hogy nem szabad összemosni 1956-ot és az ukrajnai háborút.
Lázár és Kovács kijelentései azt sugallják, hogy a párt mostantól azt az üzenetet kívánja közvetíteni, miszerint az 1956-os magyar forradalom és az ukrajnai háború közötti párhuzam felállítása téves és szentségtörés. Ezzel igyekeznek megakadályozni az Orbán Balázs által indított botrány további eszkalálódását. Ugyanakkor, ahogy Ungváry Krisztián történész rámutatott, a két esemény közös vonása a szabadság és függetlenség iránti vágy, amely mindkét esetben az elnyomás ellen irányult.
Ez az ellentmondás különösen kényes lehet a Fidesz számára, mivel Orbán Viktor maga is párhuzamot vont korábban az 1956-os események és az orosz-ukrán konfliktus között. Korábbi megszólalásaiban például Budapestet Bucsához hasonlította, és Zelenszkijt az 1956 után kivégzett Nagy Imréhez.