Szájer József pályafutásáról szóló könyv bemutatója: „Sok volt a harminc esztendő”
Kedd este a Terror Háza Múzeumban mutatták be Szájer József pályafutását bemutató kötetet, amely a politikus életének fordulópontjait és gondolatait összegzi. Az eseményen rész vett Lévai Anikó, Schmidt Mária, G. Fodor Gábor és Békés Márton, akik közösen emelték ki Szájer hozzájárulását a rendszerváltáshoz és a Fidesz történetéhez.
Egy kivételes kötet bemutatása
A Frontvonalban – Beszélgetések Szájer Józseffel című könyv átfogó képet nyújt a Fidesz-alapító, egykori európai parlamenti képviselő politikai pályafutásáról. A bemutatón G. Fodor Gábor, Lévai Anikó, Schmidt Mária és Békés Márton mellett Szájer József is megszólalt. A moderátor szerepét Fekete Rajmund, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója töltötte be.
G. Fodor Gábor a kötetet egyedülálló alkotásnak nevezte, amely egyszerre történet a rendszerváltásról, a Fidesz megalakulásáról és a magyar politikai élet évtizedeiről. Szerinte a Fidesz „kivételes nemzedék, kivételes történelmi pillanatban” kapott lehetőséget, hogy formálja a történelmet.
Szájer visszatérése
Szájer József köszönetet mondott Schmidt Máriának, aki kezdeményezte a kötet megszületését. A politikus kiemelte: „Sok volt az a harminc esztendő, sokkal több, mint normálisan egy politikusnak adatik. Ez idő alatt megéltük a rendszerváltás utáni reményt, és azt is, amikor rájöttünk, hogy Nyugat-Európa elfelejtette a magyarok hozzájárulását.”
A könyv megírásával kapcsolatosan elmondta, hogy fideszes szemszögből szerette volna bemutatni a történelmi eseményeket, és a múlt feltárását szellemi kihívásnak tartja.
Kivételes generáció
Schmidt Mária a Fidesz alapító tagjait „kivételesen kreatív politikusoknak és gondolkodóknak” nevezte, akik egyedülálló csapattá kovácsolódtak. „Ez a nemzedék összetartó, közös célokat tűz ki, és ennek köszönhetően sikerült a rendszerváltástól napjainkig meghatározó erővé válniuk.”
Békés Márton a Bibó Szakkollégiumot nevezte meg a Fidesz „grundjaként”, ahol egy közös értékrend alapozta meg a jövőt. Szerinte a rendszerváltás utáni évtizedek legfontosabb történése a Nemzeti Együttműködés Rendszerének megalapítása, amely értelmet ad visszamenőleg is a rendszerváltás történetének.
Személyes emlékek
Lévai Anikó személyes emlékei közül felidézte, hogy Szájer Józseffel még egyetemi almaszedés közben ismerkedett meg. „Józsi mindig inspiráló egyéniség volt, és munkája nyomot hagyott a jogászok következő generációin is.”
A bemutató ütős gondolatokkal zárult: a Fidesz nem csak Magyarországon kiemelkedő, hanem európai és globális szinten is fontos szereplővé vált. A kötet, amely Szájer József gondolatait és életútját mutatja be, nemcsak a politikus munkásságát dokumentálja, hanem a magyar politikai történelem egyik meghatározó korszakának is emléket állít.