Putyin frissítette Oroszország nukleáris doktrínáját
Vlagyimir Putyin orosz elnök jóváhagyta a megújult nukleáris doktrínát, amely kibővíti a nukleáris fegyverek alkalmazásának feltételeit, válaszul az Egyesült Államok Ukrajna támogatásával kapcsolatos állítólagos lépéseire.
Az orosz nukleáris doktrína módosítása szerint Oroszország immár akkor is megfontolhatja nukleáris fegyverek bevetését, ha hagyományos rakétatámadás éri, amelyben egy másik atomhatalom is érintett. A Reuters szerint a változtatásokat részben az amerikai kormány azon döntése váltotta ki, hogy lehetővé teszi Ukrajna számára amerikai gyártmányú nagy hatótávolságú fegyverek használatát orosz célpontok ellen.
A doktrína szerint Moszkva számára bármely olyan támadás, amelyet nem nukleáris ország hajt végre, de egy atomhatalom támogatásával történik, közös agressziónak minősül, amelyre válaszként Oroszország megfontolhatja a nukleáris elrettentést.
„Bővült azon katonai fenyegetések listája, amelyek semlegesítése érdekében Moszkva megengedettnek tekinti a nukleáris fegyverek alkalmazását” – áll a Putyin által aláírt dokumentumban. A doktrína továbbra is hangsúlyozza, hogy a nukleáris arzenál az ország szuverenitásának védelmében az utolsó eszköz.
Az amerikai Washington Post vasárnap arról számolt be, hogy az amerikai kormány engedélyt adott Ukrajnának egy nagy hatótávolságú fegyver alkalmazására orosz területeken. Ezt a hírt sem a Fehér Ház, sem a Pentagon, sem az ukrán elnöki hivatal nem erősítette meg.
A doktrína frissítésével Moszkva jelezni kívánja, hogy kész minden szükséges eszközzel válaszolni az ellene irányuló fenyegetésekre, miközben a nukleáris elrettentés központi szerepet játszik Oroszország védelmi stratégiájában.